Словничок

СЛОВНИК ТЕРМІНІВ

Аватар, або аватарка, – це зображення, можна сказати, «обличчя користувача у віртуальному світі». Аватар розташовують поряд з ніком. Зображення на аватар користувач вибирає сам. За бажанням, можна виглядати інопланетянином, квіткою, зеленим бегемотом, який сміється. Аватари вибираються користувачами не лише за принципом «подобається – не подобається». Частіше вибирають аватарки, що відображають характер людини, його світогляд. Аватари можна міняти залежно від настрою, це не забороняється.

Акаунт – обліковий запис, що містить інформацію, яку користувач повідомляє про себе певній комп'ютерній системі.
Анонімус – так називають більшість відвідувачів іміджбордів, які вільно висловлюють свої найсміливіші думки.

Бібліоблогосфера – сукупність бібліотечних блогів Мережі.

Блог – це веб-сайт, на якому регулярно з’являються нові повідомлення, що демонструються у зворотно-хронологічному порядку. Переважна більшість блогів (99 %) – це веб-сайти, у яких основна значуща частина – текст. Проте, блог може існувати у вигляді зображень, звуків або відео без жодного писаного слова. Блог може бути як приватний, так і відкритий для читання, крім того, читачі можуть коменсувати записи. Блогерський жанр розвивається у двох напрямах: щоденники і тематичні блоги. Блог – цінний інструмент для розміщення новин, формування спільнот, підтримки зворотного зв’язку з користувачами ресурсу.

Блогери – автори блогів.

Блогосфера – сукупність всіх блогів Мережі.

Веб 2.0 – зведена назва для сукупності нових технологій, методів та підходів до побудови інформаційних відносин в Інтернеті. Головне правило Веб 2.0 – мережа (web) використовується як платформа. Приклади: Вікіпедія – Вільна багатомовна енциклопедія, Google Earth – Google-карти, Flickr – для зберігання цифрових фото- та відеороликів, Blogger – для ведення блогів, Delicious – для зберігання та публікації закладок, YouTube – хостинг відеоматеріалів та ін.
Веб-сервіс (англ. web service) – програмна система, що ідентифікується рядком URL, загальнодоступні інтерфейси якого визначені на мові НТML.

Веб-серфінг – «подорож» Інтернетом.

Веб-серфінгісти – особи, які здійснюють «подорож» Інтернетом.

Геймер – людина, що грає в комп’ютерні відеоігри.

Гіпермедіа – термін, запропонований Тедом Нельсоном і використаний в його роботі «Complex information processing: а file structure for the complex, the changing and the indeterminate» (1965).

 Гіпермедіа – це гіпертекст, складовими частинами якого є графіка, звук, відео, текст і посилання, використані для того, щоб створити основу нелінійного середовища інформації. Гіпермедіа співвідноситься з визначенням мультимедіа, що використовується для опису неінтерактивних послідовних даних. Всесвітня Павутина є класичним прикладом гіпермедіа, де інтерактивні одиниці співіснують з мультимедіа.

Гіпертекст (англ. Hypertext) – текст для перегляду на комп’ютері, що містить зв’язки з іншими документами («гіперзв’язки» чи «гіперпосилання»); читач має змогу перейти до пов’язаних документів безпосередньо з вихідного (первинного) тексту, активізувавши посилання.

Дезінформатор – особа, яка вводить інших в оману, поширюючи недостовірну інформацію; той, хто навмисно або випадково повідомляє спотворену або свідомо помилкову інформацію.

Живий Журнал (Livejournal.com) – один з наймасштабніших блог-сервісів.

Електронна пошта (англ. e-mail, або email, скорочення від electronic mail) – популярний сервіс в Інтернеті, що робить можливим обмін даними будь-якого змісту (текстові документи, аудіо-відеофайли, архіви, програми).

Емограма – графічний символ, що використовується для вираження емоцій.

Емотикон – емоційна іконка або, як її часто називають у просторіччі – смайли, смайлики (від англ. smile – посмішка :)).

Іміджборд (англ. imageboard) – різновид веб-форуму з можливістю додавання до повідомлень графічних файлів.

Інтернет-мем (англ. Internet meme) – назва явища спонтанного поширення якоїсь інформації чи фрази, часто безглуздої, що випадково набула популярності в інтернет-середовищі завдяки поширенню усіма можливими способами (електронною поштою, на форумах, у блогах тощо).

Інтернет-чат – віртуальний ресурс, у якому можна поспілкуватися з іншими користувачами в режимі реального часу.


Кібер-хуліганство  – (сyber-bullying) переслідування, залякування, дратування, що здійснюється з використанням інформаційних технологій.

Контент – (англ. сontent – вміст) будь-яке інформаційно значиме наповнення інформаційного ресурсу (наприклад, веб-сайту) – тексти, графіка, мультимедіа; вся інформація, яку користувач може завантажити на диск комп’ютера з дотриманням відповідних норм, як правило, лише для особистого користування.

Медіавірус (англ. media virus) – термін, запропонований американським фахівцем в галузі засобів масової інформації Дугласом Рашкофом для позначення медіаподій, що прямо чи опосередковано викликають зміни в житті суспільства.

Нетизянин, нетизяни (англ. netizen) – активний користувач Інтернету; громадянин Інтернету.
Нетикет (неологізм, що є злиттям слів «мережа» [англ. net] і «етикет») – правила поведінки, спілкування в Мережі, традиції і культура Інтернет-співтовариства, яких дотримується більшість. Це поняття з’явилося в середині 80-х років XX століття в ехоконференціях мережі FIDO. Деякі з правил мережевого етикету присутні в RFC 1855 (англійський варіант).

Нік (від англ. nick, nickname – прізвисько) – переважно вигадане ім’я, яким називає себе користувач Інтернету на різноманітних чатах, форумах, месенджерах тощо.

Он-лайн-щоденник – див.: блог.

Офтопік – повідомлення, що не відповідає темі поточного обговорення чи поштової розсилки.

«Под катом» – блог-вислів, що означає перенесення продовження публікації на другу сторінку. Як правило, великі публікації в блозі ділять на дві частини – анотація і повний текст публікації.

Провайдер – (англ. provide – надавати) – компанія, що надає послуги доступу в Інтернет.

Програма-пейджер – програма миттєвого обміну повідомленнями (англ. іnstant messenger, IM). Програма для обміну повідомленнями в Інтернеті в реальному часі за допомогою служби миттєвих повідомлень (Instant Messaging Service, IMS). Завдяки програмі-пейджеру можуть передаватися текстові повідомлення, звукові сигнали, зображення, відео, а також здійснюватися такі дії, як спільне малювання або гра. Така програма може застосовуватися для організації відеоконференцій.

Сайт – це сторінка в Інтернеті, що містить будь-яку інформацію.

Сервер (англ. server) 1 – програмне забезпечення, що приймає запити від комп’ютерів-користувачів.

Сервер2 – комп’ютер (чи спеціальне комп’ютерне обладнання), призначене для виконання певних сервісних функцій.

Сленг – діалект, жаргон, набір фраз та висловів, що мають вузьке застосування та не є граматично правильними словами в мові.

Смайлик (від англ. smile – посмішка) – зображення, складене з розділових знаків, букв і цифр, що використовується для передачі емоцій користувача під час спілкування в Інтернеті.

Спам – небажані поштові повідомлення, зазвичай рекламного характеру, що надходять електронною поштою від невідомих людей або організацій, без згоди одержувача. Така кореспонденція неприємна тим, що займає оплачуваний час, місце в поштовій скринці і увагу користувача. Із-за спам-листів може приходити із запізненням актуальна кореспонденція, унаслідок чого розсилка спаму у ряді країн світу передбачає правову відповідальність. Характерними ознаками спаму є: наявність в темі листа спонукальних пропозицій («Прочитай це обов’язково!», «Відкрий мене!» і так далі), рекламних кліше («Унікальна пропозиція», «Кращий цього сезону», «Лише для Вас» і так далі), відсутність виразної інформації в графі «Ім’я відправника» («Я», «yjuhdfe», «менеджер» і так далі).

Тред (англ. thread – нитка) на форумах, в блогах, списках розсилки, конференціях – послідовність відповідей на повідомлення, тобто «гілка обговорення».

Тролінг (від англ. trolling) – розміщення в Інтернеті (на форумах, в групах новин Usenet, в вікі-проектах та ін.) провокаційних повідомлень з метою викликати конфлікти між учасниками, образи, війну правок, марнослів’я тощо. Тролінг є грубим порушенням мережевого етикету (нетикету). Особу, яка займається тролінгом, називають тролем.

Флейм – процес, що іноді виникає в Інтернеті, своєрідна «словесна війна».

Флуд – повідомлення у форумах і чатах, що займають великі об’єми і не несуть корисної інформації.

Френд-стрічка – сторінка, на якій відображаються всі повідомлення певного користувача Живого Журналу. Користувач може мати кілька френд-стрічок. Аналогічні френд-стрічки є в більшості соціальних мереж.

Хакер – особа, яка зламує інформаційну мережу чи систему організації, або використовує її, не маючи на це дозволу. Примітка: термін «хакер» має також інше значення – так іноді називають досвідчених комп’ютерних користувачів.

Хостинг (англ. hosting) – послуга з надання дискового простору для фізичного розміщення інформації на сервері, що постійно знаходиться в Інтернеті.

Чат – засіб для спілкування користувачів Інтернету в режимі реального часу, в якому користувачі можуть писати повідомлення, що миттєво, одне за одним, відображаються на екрані. Нове повідомлення замінює попереднє, тобто видно лише останнє повідомлення.

Facebook – веб-сайт популярної соціальної мережі, що почав працювати 4 лютий 2004 . Засновником сервісу є Марк Цукерберг (Mark Zuckerberg).

ICQ – абревіатура, складена на основі аудиального звучання назви програми для спілкування он-лайн «I seek you», «Я шукаю тебе» (англ.). ICQ забезпечує миттєве відправлення та отримання текстових повідомлень.

Leet або Leet speak – різновид арго, що є дуже поширеним в он-лайнових іграх. Для нього характерна повна або часткова заміна літер в словах цифрами та псевдографікою.


ІНФОРМАЦІЙНІ ДЖЕРЕЛА, ВИКОРИСТАНІ ПІД ЧАС УКЛАДАННЯ СЛОВНИКА


Вікіпедія : вільна енциклопедія [Електронний ресурс] / A Wikipedia project; powered by MediaWiki. – Електрон. дані. – Режим доступу : http://uk.wikipedia.org/wiki/. – Загол. з титулу екрану. – Мова : укр., рос., англ. та ін. – Перевірено : 12.03.2010.

Admin. Словник користувача Інтернету [Електронний ресурс] / Аdmin; design by А. Ю. Ванчицький ; powered by OsvitaHost.net. – Електрон. дані. – Режим доступу : http://fizika.net.ua/index.php?newsid=109. – Загол. з титулу екрану. – Мова : укр. – Перевірено : 12.03.2010.

Компьютеры и Интернет [Електронний ресурс]. – Електрон. дані. – Режим доступу : http://chtotakoe.info/-topics/kompjutery_i_internet_4.html. – Загол. з титулу екрану. – Мова : рос. – Перевірено : 12.03.2010.

Словник. Нет : портал укр. мови та культури [Електронний ресурс]. – Електрон. текст. дані. – [Україна], 2006 – 2009. – Режим доступу : http://www.slovnyk.net. – Загол. з титулу екрану. – Мова : укр. – Перевірено : 12.03.2010.

Краткий словарь интернет-терминов [Електронний ресурс]. – Електрон. текст. дані. – [Росія], 2003. – Режим доступу : http://www.sandy.ru/support/?d=263. – Загол. з титулу екрану. – Мова : рос. – Перевірено : 12.03.2010.

Культура віртуального спілкування: метод.-бібліогр. матеріали  / [уклад. : Є. Кулик, О. Бартош; ред.: В. Кучерява, С. Чачко; консультант Т. Якушко]; ДЗ «Держ. б-ка України для юнацтва». – К., 2010. – 65 с.
Словопедія [Електронний ресурс]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу : http://www.slovopedia.com/. – Загол. з титулу екрану. – Мова : рос. – Перевірено : 12.03.2010.